Seniorzy w sieci

Rejestracja

Zapisz się na kurs  → 1 września 2021

Strona kursu

-

Prowadzący

Karolina Śmigiel

Sieć nie zna ograniczeń wiekowych. Na każdym etapie życia umiejętność poruszania się w internecie jest przydatna i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to również seniorów.

 

Projekt SENIORZY W SIECI przygotowaliśmy z myślą o potrzebach współczesnych seniorów. Ma on charakter edukacyjny  i dotyczy kompetencji medialnych seniorów. W jego ramach badaliśmy:

 

– w jaki sposób seniorzy poruszają się w środowisku medialnym?

– jak posługują się mediami i jak je czytają?

– jak reagują na współczesne zjawiska medialne, takie jak fake newsy, dezinformacja, bańka informacyjna czy mowa nienawiści w sieci?

Projekt rozpoczął się w 2019 roku i był kontynuowany w 2020.

 

SENIORZY W SIECI 2019

 

Projekt realizowany jako część programu „Seniors and Disinformation in the V4” (“Seniorzy i dezinformacja w krajach wyszehradzkich”), w partnerstwie z Transitions (Czechy), Memo98 (Słowacja) oraz Center of Independent Journalism (Węgry). Polskim partnerem projektu było Stowarzyszenie Demagog.

 

Projekt składał się z badania oraz działań edukacyjnych (warsztatów, materiałów edukacyjnych).

 

Badanie

 

W ramach projektu przeprowadziliśmy badanie potrzeb i kompetencji medialnych osób w wieku 55+. Raport dostępny jest TUTAJ.

 

Materiały edukacyjne

 

Scenariusze warsztatów – przygotowane z myślą o seniorach, którzy chcieliby pracować ze swoimi kolegami w lokalnych społecznościach:

 

– „Senior w sieci… fałszywych informacji czyli o fake newsach i ich weryfikacji” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

– „Bezpieczeństwo w sieci” – autorka: Katarzyna Górkiewicz

– „Reaguj na nienawiść” – autor: Jan Dąbkowski

 

Manule – krok po kroku wyjaśnią, jak sprawdzać prawdziwość informacji, czytanego artykułu, wypowiedzi, jak rozpoznać fałszywe konto w mediach społecznościowych, jak sprawdzić prawdziwość cytatu i czy zdjęcie zostało wykonane w prawidłowy sposób, jak zadbać o bezpieczeństwo online i jak reagować na mowę nienawiści w sieci:

 

Jak sprawdzić prawdziwość informacji_artykułu

Jak ocenić prawdziwość wypowiedzi

Jak rozpoznać fałszywe konto w social mediach

Jak sprawdzić, czy zdjęcie zostało wykorzystane w uprawniony sposób

Jak sprawdzić prawdziwość cytatu 

Autor: Patryk Zakrzewski

 

Bezpieczeństwo w sieci

Autorka: Katarzyna Górkiewicz

 

Reaguj na nienawiść

Autor: Jan Dąbkowski

 

Dodatkowo, grupa seniorów uczestniczących w warsztatach Design Thinking zaprojektowała rozszerzenie, które służy komentowaniu treści zamieszczanych na Facebooku. Sprawdź, jak to działa: ZDROWE KOMENTARZE

 

Realizatorzy projektu:

1) Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”: https://e.org.pl/

2) Transitions: https://www.tol.org/client/

2) Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności: https://pafw.pl/

3) Akademia Fact-Checkingu; https://akademia.demagog.org.pl/

4) Demagog: https://demagog.org.pl/

 

Projekt „Seniorzy w sieci” powstał jako część programu „Seniors and Disinformation in the V4/“Seniorzy i dezinformacja w krajach wyszehradzkich”, który jest prowadzony przez 4 instytucje. W Polsce realizuje go Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, w Czechach – Transitions, w Słowacji – Memo98, a na Węgrzech – Center of Independent Journalism.

 

W Polsce projekt współfinasowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W projekcie uczestniczą m.in ambasadorzy programu “Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

 

 SENIORZY W SIECI 2020

 

Projekt w 2020 realizowany był jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism).

Ze względu na pandemię COVID-19 realizowany był całkowicie w formule online.

 

Kurs online

 

Składał się z kursu online, który odbywał się od października do grudnia 2020. Do udziału w kursie zgłosiło się ponad 200 seniorów z całej Polski, aktywny i regularny udział brało ponad 100 osób.

 

Kurs składał się z 3 modułów prowadzonych przez ekspertów:

 

– CZYTANIE INFORMACJI

 

Ekspert:

Patryk Zakrzewski – jest koordynatorem Akademii Fact-Checkingu i członkiem zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspertem w dziedzinie edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej. Wykorzystuje swoje doświadczenie pracy w szkole demokratycznej i w portalu fact-checkingowym, by wspierać uczniów, nauczycieli oraz seniorów w doskonaleniu umiejętności krytycznego myślenia i weryfikowania informacji.

 

– BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

 

Ekspertka:

Katarzyna Górkiewicz – trenerka, koordynatorka i autorka materiałów edukacyjnych. Członkini Rady Programowej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Od kilkunastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, angażując się w projekty edukacyjne. Realizuje projekty z pogranicza edukacji kulturalnej i medialnej, nauk przyrodniczych i społecznych. Opracowuje autorskie programy szkoleń, jest autorką publikacji dla nauczycieli oraz materiałów edukacyjnych.

 

– REAGOWANIE NA MOWĘ NIENAWIŚCI ONLINE

 

Ekspert:

Jan Dąbkowski – koordynator Kampanii Rady Europy “Bez nienawiści” w Polsce, edukator medialny i obywatelski, organizator wydarzeń dotyczących praw człowieka, wielokulturowości i różnorodności. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, student(k)ami, edukator(k)ami, nauczyciel(k)ami i lokalnymi lider(k)ami z całej Polski.

 

Uczestnicy wzięli udział w około 50 h spotkań w formie warsztatów, wykładów na platformie Zoom, otrzymywali przygotowane dla nich materiały edukacyjne, wykonywali ćwiczenia i zadania. Do komunikacji służyła także prywatna grupa na FB https://www.facebook.com/groups/1227382430952222

 

Merytorycznie i technicznie kurs wspierała SUPERGRUPA złożona z Seniorów Pro – absolwentów projektu SENIORZY W SIECI 2019:

 

Teresa Kuchta, Teresa Ziegler, Joanna Bulandra, Staszek Bulandra, Ilona Lewandowska, Małgorzata Cisek-Kozieł, Ewa Kulisz, Krystyna Skowronek.

 

W ramach kursu uczestnicy:

  • poznali specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, w tym w mediach społecznościowych,
  • dowiedzieli się jak przeprowadzić weryfikację prawdziwości informacji, jak sprawdzić źródło, jak rozpoznać fałszywe informacje (fake news),
  • dowiedzieli się co to jest bańka informacyjna, dlaczego dociera do nich tylko pewien profil informacji, dlaczego informacje w Internecie kolegi/koleżanki są inne,
  • nauczyli się jak poruszać się bezpiecznie w sieci czyli m.in. chronić swoje dane i prywatność,
  • nauczyli się, jak konstruktywnie i bezpiecznie dla siebie reagować na mowę nienawiści.

 

Wzrost kompetencji:

 

Na początek i na zakończenie kursu wśród uczestników przeprowadziliśmy ankietę kompetencyjną, która pokazała zdecydowany wzrost kompetencji w każdym z trzech modułów kursu. Niemal w prawie każdym pytaniu zauważamy wzrost realnych kompetencji (czyli udzielenie dobrej odpowiedzi lub deklarację o większym zaangażowaniu w świadome i aktywne korzystanie z internetu). Co warto podkreślić, w niektórych odpowiedziach po przebyciu kursu, nie pojawiły się w ogóle odpowiedzi w stylu “nie wiem”, “nie umiem rozróżnić”. Możemy tym samym zauważyć również wzrost pewności swoich kompetencji, nawet jeśli odpowiedź nie zawsze była trafna.

 

Analizę wyników można znaleźć TUTAJ

 

Materiały edukacyjne

 

W ramach projektu w 2020 powstały materiały edukacyjne:

 

Scenariusze warsztatów

– „Nic się nie dzieje bez przyczyny” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

– „Teorie spiskowe. Czy to jedna z nich?” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

Materiał dodatkowy do scenariusza – polska wersja check-listy opracowanej przez UNESCO i KOMISJĘ EUROPEJSKĄ

– „Ucieczka ze złotej klatki, czyli o bańce filtrującej i komorze echa” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

 

Wideo-tutoriale

– Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? – autorka scenariusza: Katarzyna Górkiewicz

– Rozpoznawanie mowy nienawiści – autor scenariusza: Jan Dąbkowski

 

Projekt „Seniorzy w sieci” powstaje jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism). 

 

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. 

 

Patroni medialni:

POWIĄZANE

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 55, 00-542 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Mokotowska 55
00-542 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło