Seniorzy w sieci

Rejestracja

Rejestracja na kurs: obecnie trwa 2 edycja, nie jest prowadzona rejestracja

Strona kursu

-

Prowadzący

Karolina Śmigiel

Kurs  “Seniorzy w sieci” realizowany jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism). Polskim partnerem projektu było Stowarzyszenie Demagog.

Kurs ma charakter edukacyjny  i dotyczy kompetencji medialnych seniorów. Składa się z 3 modułów prowadzonych przez ekspertów:

 

1) CZYTANIE INFORMACJI

 

Ekspert:

 

Patryk Zakrzewski – jest koordynatorem Akademii Fact-Checkingu i członkiem zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspertem w dziedzinie edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej. Wykorzystuje swoje doświadczenie pracy w szkole demokratycznej i w portalu fact-checkingowym, by wspierać uczniów, nauczycieli oraz seniorów w doskonaleniu umiejętności krytycznego myślenia i weryfikowania informacji.

 

2) BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

 

Ekspertka:

 

Katarzyna Górkiewicz – trenerka, koordynatorka i autorka materiałów edukacyjnych. Członkini Rady Programowej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Od kilkunastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, angażując się w projekty edukacyjne. Realizuje projekty z pogranicza edukacji kulturalnej i medialnej, nauk przyrodniczych i społecznych. Opracowuje autorskie programy szkoleń, jest autorką publikacji dla nauczycieli oraz materiałów edukacyjnych.

 

3) REAGOWANIE NA MOWĘ NIENAWIŚCI ONLINE

 

Ekspert:

 

Jan Dąbkowski – koordynator Kampanii Rady Europy “Bez nienawiści” w Polsce, edukator medialny i obywatelski, organizator wydarzeń dotyczących praw człowieka, wielokulturowości i różnorodności. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, student(k)ami, edukator(k)ami, nauczyciel(k)ami i lokalnymi lider(k)ami z całej Polski.

 

Uczestnicy biorą udział w około 50 h spotkań w formie warsztatów, wykładów na platformie Zoom, otrzymują przygotowane dla nich materiały edukacyjne, wykonują ćwiczenia i zadania. Do komunikacji służy także prywatna grupa na FB https://www.facebook.com/groups/1227382430952222

 

Merytorycznie i technicznie kurs wspierała SUPERGRUPA złożona z Seniorów Pro – absolwentów projektu SENIORZY W SIECI 2019:

 

Teresa Kuchta, Teresa Ziegler, Joanna Bulandra, Staszek Bulandra, Ilona Lewandowska, Małgorzata Cisek-Kozieł, Ewa Kulisz, Krystyna Skowronek.

 

W ramach kursu uczestnicy:

 

  • poznają specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, w tym w mediach społecznościowych,
  • dowiadują się, jak przeprowadzić weryfikację prawdziwości informacji, jak sprawdzić źródło, jak rozpoznać fałszywe informacje (fake news),
  • dowiadują się, co to jest bańka informacyjna, dlaczego dociera do nich tylko pewien profil informacji, dlaczego informacje w Internecie kolegi/koleżanki są inne,
  • uczą się, jak poruszać się bezpiecznie w sieci czyli m.in. chronić swoje dane i prywatność,
  • uczą się, jak konstruktywnie i bezpiecznie dla siebie reagować na mowę nienawiści.

 

Wzrost kompetencji:

 

Pierwsza edycja kursu odbyła się od października do grudnia 2020. Do udziału w kursie zgłosiło się ponad 200 seniorów z całej Polski, aktywny i regularny udział brało ponad 100 osób.

 

Na początek i na zakończenie 1. edycji kursu przeprowadziliśmy ankietę kompetencyjną wśród uczestników, która pokazała zdecydowany wzrost kompetencji w każdym z trzech modułów kursu. Niemal w prawie każdym pytaniu zauważamy wzrost realnych kompetencji (czyli udzielenie dobrej odpowiedzi lub deklarację o większym zaangażowaniu w świadome i aktywne korzystanie z internetu). Co warto podkreślić, w niektórych odpowiedziach po przebyciu kursu, nie pojawiły się w ogóle odpowiedzi w stylu “nie wiem”, “nie umiem rozróżnić”. Możemy tym samym zauważyć również wzrost pewności swoich kompetencji, nawet jeśli odpowiedź nie zawsze była trafna.

 

Analizę wyników można znaleźć: TUTAJ

 

W czasie kursu wykorzystywane są materiały edukacyjne. Przygotowaliśmy je z myślą o seniorach, którzy chcieliby pracować ze swoimi kolegami w lokalnych społecznościach:

 

Scenariusze warsztatów

 

– „Nic się nie dzieje bez przyczyny” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

– “Teorie spiskowe. Czy to jedna z nich?” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog) -wersję polską opracowano na podstawie
materiałów przygotowanych przez UNESCO i Komisję Europejską: unesco-conspiracy-english-1.jpg (1080×2457) (europa.eu)

 

– „Ucieczka ze złotej klatki, czyli o bańce filtrującej i komorze echa” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

 

Wideo-tutoriale

 

– Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? – autorka scenariusza: Katarzyna Górkiewicz

– Rozpoznawanie mowy nienawiści – autor scenariusza: Jan Dąbkowski

 

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. 

 

Organizator:

 

 

Partnerzy:

 

Współfinansowanie:

 

 

POWIĄZANE

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content