TERMIN EDYCJI ONLINE
30/09/2022 – 6/11/2022
NABÓR
Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku, 27 września 2022. do godz. 23:59.
PROGRAM
Inauguracja – 30 września (piątek): 17.30-19.00 Spotkanie z prowadzącymi – szczegóły organizacyjne (spotkanie grupy na Zoom)
Moduł 1 – Psychologia starzenia się i starości 3/10 – 9/10
4 października (wtorek): 17.30-18.30 (spotkanie na Zoom)
Spotkanie z ekspertką – Ewą Drop
Przybliżymy podstawową wiedzę dotyczącą procesów starzenia się (aspekty psychologiczne i społeczne), konkretne wyzwania społeczne związane z procesem starzenia się społeczeństwa, bariery instytucjonalne, systemowe, społeczne i kulturowe stojące przed osobami starszymi w kontekście społeczności i/lub instytucji, w której pracują uczestnicy.
Moduł 2 – Gerontologia społeczna 10/10 – 16/10
11 października (wtorek): 17.30-18.30 (spotkanie na Zoom)
Warsztaty z ekspertką – Magdaleną Rosochacką-Gmitrzak
Uczestnicy i uczestniczki poznają zróżnicowanie grupy, jej potrzeby i zmierzą się ze stereotypami na temat starości. Zdiagnozujemy najważniejsze wyzwania i potrzeby.
Moduł 3 – Starsze osoby “niesamodzielne” w instytucjach kultury 17/10 – 23/10
18 października (wtorek): 17.30-18.30 (spotkanie na Zoom)
Spotkanie z ekspertem – Bartkiem Lisem
Przyjrzymy się krytycznie roli instytucji kultury w włączaniu osób starszych “zależnych” do życia społecznego. Podyskutujemy o różnych rozwiązaniach, które mogą włączać osoby starsze – ich potencjałowi, ograniczeniom. Ta część kursu to dobry moment, aby podzielić się doświadczeniami z naszych placówek i poddać różne założenia w wątpliwość.
Moduł 4 – Planowanie usług w odpowiedzi na potrzeby osób starszych metodą Design Thinking 24/10 – 30/10
Warsztaty z ekspertką – Kasią Halicką
25 października (wtorek): 17.30-19.45 (spotkanie na Zoom)
27 października (czwartek): 17.30-19.45 (spotkanie na Zoom)
Poznamy główne założenia metody design thinking. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto zaczynać od empatii i diagnozy potrzeb, a dopiero w kolejnym kroku zajmować się tworzeniem rozwiązań. Dowiemy się o co chodzi z prototypowaniem i testowaniem naszych pomysłów i jak możemy to robić u siebie, bez generowania dodatkowych kosztów. Omówimy poszczególne etapy pracy oraz narzędzia, które mogą być pomocne w projektowaniu oferty instytucji kultury odpowiadających na rzeczywiste potrzeby osób starszych.
Moduł 5 – Podsumowanie kursu 31/10 – 6/11
4 listopada: 17.30 – 18.30 (spotkanie na Zoom)
Pobierz HARMONOGRAM KURSU
Poznaj naszych ekspertów: TUTAJ
JAK DZIAŁA KURS ONLINE?
Kurs jest darmowy, odbywa się online w trybie mieszanym – synchronicznym i asynchronicznym i wykorzystuje zróżnicowane metody uczenia się. Stawiamy zarówno na zaangażowanie indywidualne, jak i współpracę w grupie – szukanie rozwiązań, refleksję, realizację zadań. Wideo z wykładami ekspertów, jaki i możliwość dyskusji z nimi na żywo, a także uczenie się od innych uczestników kursu, dopełniają różnorodność form.
Krok 1. W dogodnym dla siebie czasie zapoznajesz się z przygotowanymi przez ekspertów nagraniami wideo
Krok 2. Wraz z uczestnikami kursu uczestniczysz w spotkaniu online prowadzonym przez eksperta za pomocą platformy Zoom
Krok 3. Realizujesz zadania zaproponowane przez ekspertów
Krok 4. Możesz skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy dołączą do zamkniętej grupy na Facebooku, stworzonej dla uczestników kursu
Krok 5. Korzystasz z dodatkowych materiałów i linków zamieszczanych przez ekspertów
Krok 6. Otrzymujesz certyfikat, jeśli ukończyłeś(aś) co najmniej 3 z 5 modułów i zrealizowałeś(aś) zadania indywidualne.
ILE CZASU TRZEBA POŚWIĘCIĆ NA KURS ONLINE?
Decydując się na kurs, prosimy wziąć pod uwagę konieczność aktywnego udziału w co najmniej 3 z 5 modułów, aby otrzymać certyfikat.
Udział w kursie wymaga zaangażowania czasowego od 2 do 3 godz. tygodniowo i obejmuje:
CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY OTRZYMAĆ CERTYFIKAT?
Warunkiem otrzymania certyfikatu jest aktywny udział w co najmniej 3 z 5 modułów – udział w spotkaniach i dyskusjach, realizacja wszystkich zadań indywidualnych i wypełnienie ankiety podsumowującej.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu: kultura@e.org.pl
Kurs „Projektowanie starości” jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach 15-lecia programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji”. Edycja 2022 jest finansowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury Pracujesz w warszawskiej instytucji kultury lub organizacji społecznej działającej w obszarze kultury? Chcesz podnieść swoją wiedzę i kompetencje w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w zespole oraz w pracy z odbiorcami i odbiorczyniami działań? Zapisz się na bezpłatny kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr … Czytaj dalej „KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury [2. edycja]”
Pracujesz w warszawskiej instytucji kultury lub organizacji społecznej działającej w obszarze kultury? Chcesz podnieść wiedzę i kompetencje w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w zespołach oraz w pracy z odbiorcami i odbiorczyniami działań? Zapisz się na kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr kultury z Warszawy – Kioski Troski. Co czwarta osoba w Polsce doświadcza kryzysu … Czytaj dalej „KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury”
Pracujesz w sektorze kultury? Działasz lub planujesz realizację działań, w których odbiorcami będą osoby starsze? Wiesz, że praca z osobami starszymi to przyszłość i chcesz się do niej lepiej przygotować? Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza do udziału w bezpłatnym kursie stacjonarnym „Projektowanie starości”, podczas którego: zrozumiesz starość (w tym lepiej poznasz procesy starzenia … Czytaj dalej „Projektowanie starości – ogólnopolska edycja offline”
TERMIN EDYCJI ONLINE 30/09/2022 – 6/11/2022 NABÓR Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku, 27 września 2022. do godz. 23:59. PROGRAM Inauguracja – 30 września (piątek): 17.30-19.00 Spotkanie z prowadzącymi – szczegóły organizacyjne (spotkanie grupy na Zoom) Moduł 1 – Psychologia starzenia się i starości 3/10 – 9/10 4 października (wtorek): 17.30-18.30 (spotkanie … Czytaj dalej „Projektowanie starości – edycja ogólnopolska online”
Kurs “Seniorzy w sieci” realizowany jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism). Polskim partnerem projektu było Stowarzyszenie Demagog. Kurs ma charakter edukacyjny i dotyczy kompetencji medialnych seniorów. Składa się z 3 modułów prowadzonych … Czytaj dalej „Seniorzy w sieci”
Do 2050 roku Polska osiągnie jeden z najwyższych współczynników starości w Europie. Coraz więcej instytucji kultury zdaje sobie sprawę, że to właśnie osoby starsze będą (a może już są) jedną z największych grup odbiorców ich działań. Czy kultura jest gotowa na srebrną rewolucję? O KURSIE Kurs „Projektowanie starości” obejmuje następujące zagadnienia: – … Czytaj dalej „Projektowanie starości – edycja warszawska”
Międzypokoleniowy kurs online dla osób zainteresowanych tematyką międzypokoleniowości i chcących działać na rzecz innych, w szczególności skierowany do animatorów kultury, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, pracowników bibliotek i domów kultury, społeczników. W założeniu kurs trwa 6 tygodni. Jednak to jedynie propozycja – Twój kurs może trwać krócej lub dłużej, w zależności od możliwości czasowych Twoich … Czytaj dalej „Archipelag Pokoleń”