Projekt realizowany jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism).
Ze względu na pandemię COVID-19 realizowany całkowicie w formule online.
Składał się z kursu online, który odbywał się od października do grudnia 2020. Do udziału w kursie zgłosiło się ponad 200 seniorów z całej Polski, aktywny i regularny udział brało ponad 100 osób.
Kurs składał się z 3 modułów prowadzonych przez ekspertów:
– CZYTANIE INFORMACJI
Ekspert:
Patryk Zakrzewski – jest koordynatorem Akademii Fact-Checkingu i członkiem zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspertem w dziedzinie edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej. Wykorzystuje swoje doświadczenie pracy w szkole demokratycznej i w portalu fact-checkingowym, by wspierać uczniów, nauczycieli oraz seniorów w doskonaleniu umiejętności krytycznego myślenia i weryfikowania informacji.
– BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Ekspertka:
Katarzyna Górkiewicz – trenerka, koordynatorka i autorka materiałów edukacyjnych. Członkini Rady Programowej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Od kilkunastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, angażując się w projekty edukacyjne. Realizuje projekty z pogranicza edukacji kulturalnej i medialnej, nauk przyrodniczych i społecznych. Opracowuje autorskie programy szkoleń, jest autorką publikacji dla nauczycieli oraz materiałów edukacyjnych.
– REAGOWANIE NA MOWĘ NIENAWIŚCI ONLINE
Ekspert:
Jan Dąbkowski – koordynator Kampanii Rady Europy “Bez nienawiści” w Polsce, edukator medialny i obywatelski, organizator wydarzeń dotyczących praw człowieka, wielokulturowości i różnorodności. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, student(k)ami, edukator(k)ami, nauczyciel(k)ami i lokalnymi lider(k)ami z całej Polski.
Uczestnicy wzięli udział w około 50 h spotkań w formie warsztatów, wykładów na platformie Zoom, otrzymywali przygotowane dla nich materiały edukacyjne, wykonywali ćwiczenia i zadania. Do komunikacji służyła także prywatna grupa na FB https://www.facebook.com/groups/1227382430952222
Merytorycznie i technicznie kurs wspierała SUPERGRUPA złożona z Seniorów Pro – absolwentów projektu SENIORZY W SIECI 2019:
Teresa Kuchta, Teresa Ziegler, Joanna Bulandra, Staszek Bulandra, Ilona Lewandowska, Małgorzata Cisek-Kozieł, Ewa Kulisz, Krystyna Skowronek
W ramach kursu uczestnicy:
Wzrost kompetencji:
Na początek i na zakończenie kursu wśród uczestników przeprowadziliśmy ankietę kompetencyjną, która pokazała zdecydowany wzrost kompetencji w każdym z trzech modułów kursu. Niemal w prawie każdym pytaniu zauważamy wzrost realnych kompetencji (czyli udzielenie dobrej odpowiedzi lub deklarację o większym zaangażowaniu w świadome i aktywne korzystanie z internetu). Co warto podkreślić, w niektórych odpowiedziach po przebyciu kursu, nie pojawiły się w ogóle odpowiedzi w stylu “nie wiem”, “nie umiem rozróżnić”. Możemy tym samym zauważyć również wzrost pewności swoich kompetencji, nawet jeśli odpowiedź nie zawsze była trafna.
Analizę wyników można znaleźć TUTAJ
W ramach projektu w 2020 powstały materiały edukacyjne:
Scenariusze warsztatów
– „Nic się nie dzieje bez przyczyny” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)
– “Teorie spiskowe. Czy to jedna z nich?” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog) -wersję polską opracowano na podstawie
materiałów przygotowanych przez UNESCO i Komisję Europejską: unesco-conspiracy-english-1.jpg (1080×2457) (europa.eu)
– „Ucieczka ze złotej klatki, czyli o bańce filtrującej i komorze echa” – autor: Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)
Wideo-tutoriale
– Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? – autorka scenariusza: Katarzyna Górkiewicz
– Rozpoznawanie mowy nienawiści – autor scenariusza: Jan Dąbkowski
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.