Patronat społeczny

Projekt w trakcie realizacji

strona projektu

czas trwania

obszary działań


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /e.org.pl/wp-content/themes/fixmypage/single-projekty.php on line 51

koordynator/ka

materiały edukacyjne

Patronat społeczny (z ang. community sponsorship) model integracji uchodźców realizowany na całym świecie. Polega na tym, że grupy osób przez określony czas wspierają osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim przybywające do społeczności. Grupy obywateli zapewniają wsparcie (emocjonalne, finansowe i praktyczne), aby pomóc uchodźcom rozpocząć życie w nowym kraju.

Aktualnie w Polsce trwają prace nad testowaniem i adaptacją modelu do polskich warunków prowadzone przez partnerstwo organizacji pozarządowych.

Ponad 1 000 000 osób uchodźczych zostało objętych programami typu patronatu społecznego w różnych krajach świata.

Główne elementy patronatu społecznego:

  • mieszkalnictwo;
  • dostęp do rynku pracy;
  • integracja społeczno-kulturowa;
  • nauka języka;
  • dostęp do ochrony zdrowia;
  • dostęp do edukacji;
  • wsparcie finansowe;
  • podstawowe potrzeby bytowe;
  • tłumaczenia

Świdnica:

Działania pilotażowe w obszarze patronatu społecznego są prowadzone w tej chwili wspólnie z Pathways International przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” we współpracy z Fundacją Ładne Historie ze Świdnicy.

Fundacja Ładne Historie – organizacja pozarządowa, która na co dzień zajmuje się edukacją i animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym w Świdnicy i we Wrocławiu.

Maria Zięba – animatorka i badaczka kultury, fundraiserka, doradczynia organizacji pozarządowych oraz osoba odpowiedzialna za wdrażania modelu patronatu społecznego w Świdnicy.

kontakt: maria.zieba@ladnehistorie.pl
ladnehistorie.pl

Kalisz:

Działania pilotażowe w Kaliszu w obszarze patronatu społecznego są prowadzone przez Stowarzyszenie Multi.Art we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę”.

Stowarzyszenie Multi.Art – organizacja pozarządowa, która na co dzień prowadzi Dom Sąsiedzki w Kaliszu oraz od 18 lat organizuje Multi Art Festival (MAF) – coroczną imprezę integrującą różne dziedziny sztuki i kultury, artystów doświadczonych z debiutantami.

Kalina Michocka – działaczka w lokalnym środowisku organizacji pozarządowych, koordynatorka Domu Sąsiedzkiego w Kaliszu, koordynatorka projektów oraz osoba odpowiedzialna za wdrażania modelu patronatu społecznego w Kaliszu.

kontakt: domsasiedzkikalisz@gmail.com
multiart.org.pl

Partnerzy:

POWIĄZANE

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content