Projektowanie starości – ogólnopolska edycja offline

Rejestracja

do 27.09.22

Strona kursu

-

Prowadzący

koordynatorka projektu Joanna Nizińska-Dyszlewska

Pracujesz w sektorze kultury? Działasz lub planujesz realizację działań, w których odbiorcami będą osoby starsze? Wiesz, że praca z osobami starszymi to przyszłość i chcesz się do niej lepiej przygotować?

 

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza do udziału w bezpłatnym kursie stacjonarnym „Projektowanie starości”, podczas którego:

 

  • zrozumiesz starość (w tym lepiej poznasz procesy starzenia i kulturowego postrzegania osób starszych),
  • poznasz podstawowe zagadnienia związane z psychologią starzenia się,
  • poznasz metody pracy z osobami o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych.
  • i dowiesz się, jak budować relacje z osobami starszymi, także na zewnątrz instytucji.

Gwarantujemy możliwość spotkania niesztampowych, odważnych realizatorów projektów społecznych i społeczno-kulturalnych, angażujących osoby starsze.

 

Program kursu:

 

Moduł 1

Psychologia starzenia się i starości – Ewa Drop

 

Przybliżymy podstawową wiedzę dotyczącą procesów starzenia się (aspekty psychologiczne i społeczne), konkretne wyzwania społeczne związane z procesem starzenia się społeczeństwa, bariery instytucjonalne, systemowe, społeczne i kulturowe stojące przed osobami starszymi w kontekście społeczności i/lub instytucji, w której pracują uczestnicy.

 

Moduł 2

Gerontologia społeczna – Magdalena Rosochacka-Gmitrzak

 

Uczestnicy i uczestniczki poznają zróżnicowanie grupy, jej potrzeby i zmierzą się ze stereotypami na temat starości. Zdiagnozujemy najważniejsze wyzwania i potrzeby.

 

Moduł 3

Starsze osoby “niesamodzielne” w instytucjach kultury – Bartek Lis

 

Przyjrzymy się krytycznie roli instytucji kultury w włączaniu osób starszych “zależnych”  do życia społecznego. Podyskutujemy o różnych rozwiązaniach, które mogą włączać osoby starsze – ich potencjałowi, ograniczeniom. Ta część kursu to dobry moment, aby podzielić się doświadczeniami z naszych placówek i poddać różne założenia w wątpliwość.

 

Moduł 4

Planowanie usług w odpowiedzi na potrzeby osób starszych metodą design thinking – Katarzyna Słowik

 

Rozwiniemy „mięsień empatii” poprzez analizę sytuacji kilku osób starszych zaproszonych przez Towarzystwo “ę” do podzielenia się swoją codziennością. Przeprowadzimy uczestników i uczestniczki przez proces projektowania własnego pomysłu na działania skierowane do osób starszych w swojej instytucji/organizacji/inicjatywie, korzystając z metody design thinking.

 

Pobierz HARMONOGRAM KURSU

 

Poznaj naszych ekspertów: TUTAJ

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KURSIE?

 

  • Szczególnie mocno zapraszamy osoby spoza Warszawy, które nie mogły brać udziału w edycjach warszawskich kursu
  • Pracowniczki i pracownicy instytucji kultury, którzy tworzą usługi dla odbiorców i planują rozwijać sprawdzone rozwiązania skierowane do seniorów i seniorek
  • Liderki i liderzy instytucji kultury, którzy odpowiadają z strategię rozwoju placówki
  • Twórczynie i twórcy kultury, animatorki i  animatorzy, którzy chcą lepiej poznać specyfikę zróżnicowanych grup starszych mieszkańców
  • Osoby, które mają wpływ na kształt kultury w swojej społeczności, które chcą poszerzyć pole działań o współpracę z osobami starszymi

 

TERMIN I MIEJSCE

26 (środa) – 28 (piątek) października 2022 r.

Ośrodek Rozwojowy ODDECHOWO (al. prof. Jana Nielubowicza 6, 05-281 Borzymy) 500 metrów od stacji Kolei Mazowieckich Urle. Zapewniamy nocleg w pokojach 2-3 osobowych oraz wyżywienie. Dojazd na kurs uczestnicy i uczestniczki muszą pokryć we własnym zakresie.

 

NABÓR

 

Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku, 27 września 2022 do godz. 23:59.

 

Masz pytania?

 

Zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu: joanna.dyszlewska@e.org.pl

telefon : + 48 531 654 153

 

Kurs „Projektowanie starości” jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach 15-lecia programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji”. Edycja 2022 jest finansowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

POWIĄZANE

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content