strona projektu
-zespół
Koordynatorki: Katarzyna Cukierska (Zespół Edukacyjno-Przedszkolny „Szkoła z Pasją), Zofia Radziwiłł (Fundacja Joanny
Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła), mentorki i mentor: Barbara Domagała, Renata Dziewońska, Małgorzata Golińska, Barbara Izydorczyk, Małgorzata Jaszczołt-Szymańska, Alicja Lisicka, Ilona Łepkowskaj, Elżbieta Mucha, Joanna Radziwiłł, Grażyna Renduda, Irena Stasińska, Elżbieta Wieczorek, Anna Tober, Andrzej Tober), ewaluatorki: Ewa Jagiełło i Noemi Modnicka
partnerzy
Zespół Edukacyjno-Przedszkolny Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys prowadzony przez Stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych PISK w Ostrowie Świętokrzyskim oraz Dom Dzienny prowadzony przez Fundację Joanny Radziwiłł “Opiekuńcze Skrzydła” w Warszawie.
czas trwania
2017-2019obszary działań
mentoring, mentor, mentee,koordynator/ka
Marcin Górecki
Projekt „Tandem. Mentoring 55+” to pilotaż działań mentoringowych opartych o partnerską relację dwóch pokoleń. Do projektu zaprosiliśmy osoby 55+, które podzieliły się swoją pasją, zainteresowaniami, wolnym czasem, z młodszym pokoleniem, na zasadzie regularnych spotkań 1 na 1: osoba 55+ i dziecko w wieku 8-13 lat.
Pilotaż projektu „Tandem. Mentoring 55+” prowadzony był przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przestrzeń Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych PISK prowadzącym „Szkołę z Pasją” w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Fundacją Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w Akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Co rozumiemy przez mentoring ?
Mentoring to spotkanie, relacja dwóch osób, które dzieli wiek, doświadczenie, lecz łączy zainteresowanie, chęć wspólnego spędzania czasu, rozmowy, poznawania siebie. Obie strony tej relacji dają sobie wzajemną uważność, zainteresowanie, wskazują nowe możliwości, pobudzają do aktywnego działania. Osoba 55+ dzieli się swoim doświadczeniem, wskazuje różne rozwiązania, pokazuje miejsca, które wpłynęły na to kim jest. Podobnie dziecko zaznajamia mentora z nowymi rozwiązaniami, pokazuje jak dziś żyje młodsze pokolenie i co jest dla niego ważne. W ramach projektu proponujemy regularne spotkania par mentorskich, których formę i cel ustalą obie strony. Spotkania par będą uzupełnianie o działania grupowe, w których udział będą brały również inne pary mentorskie.
Kim jest mentor ?
Mentor to osoba 55+, która chciałaby podzielić się, na zasadzie wolontariatu, swoim wolnym czasem i doświadczeniem z młodszym pokoleniem w formie regularnych spotkań, których cel ustalą wspólnie.
Gdzie działaliśmy?
Jak działaliśmy?
Każdej parze mentor-podopieczny zapewniamy wsparcie i bezpieczeństwo. Każdy mentor otrzymuje kompleksowe przygotowanie w postaci szkoleń i warsztatów, wsparcie organizacji, osoby nadzorującej i innych osób, które biorą udział w projekcie. Zapewniamy również fundusz na pokrycie podstawowych wydatków związanych z organizacją spotkań par mentorskich.
Z każdym mentorem podpisujemy kontrakt regulujący zasady współpracy z organizacją, jak również z podopiecznym (mentee). Wszystkie osoby zaangażowane w projekt obowiązuje również Procedura Bezpieczeństwa.
Poniżej zamieszczamy wzory dokumentów, które używane są przez nas w projekcie w celu transparentnego i bezpiecznego tworzenia par mentor-podopieczny (mentee):