czas trwania
obszary działań
koordynator/ka
materiały edukacyjne
Patronat społeczny (z ang. community sponsorship) model integracji uchodźców realizowany na całym świecie. Polega na tym, że grupy osób przez określony czas wspierają osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim przybywające do społeczności. Grupy obywateli zapewniają wsparcie (emocjonalne, finansowe i praktyczne), aby pomóc uchodźcom rozpocząć życie w nowym kraju.
Aktualnie w Polsce trwają prace nad testowaniem i adaptacją modelu do polskich warunków prowadzone przez partnerstwo organizacji pozarządowych.
Ponad 1 000 000 osób uchodźczych zostało objętych programami typu patronatu społecznego w różnych krajach świata.
Główne elementy patronatu społecznego:
Działania pilotażowe w obszarze patronatu społecznego są prowadzone w tej chwili wspólnie z Pathways International przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” we współpracy z Fundacją Ładne Historie ze Świdnicy oraz ze Stowarzyszeniem Multi Art w Kaliszu.
Świdnica:
Fundacja Ładne Historie – organizacja pozarządowa, która na co dzień zajmuje się edukacją i animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym w Świdnicy i we Wrocławiu.
Maria Zięba – animatorka i badaczka kultury, fundraiserka, doradczynia organizacji pozarządowych oraz osoba odpowiedzialna za wdrażania modelu patronatu społecznego w Świdnicy.
kontakt: maria.zieba@ladnehistorie.pl
ladnehistorie.pl
Kalisz:
Stowarzyszenie Multi.Art – organizacja pozarządowa, która na co dzień prowadzi Dom Sąsiedzki w Kaliszu oraz od 18 lat organizuje Multi Art Festival (MAF) – coroczną imprezę integrującą różne dziedziny sztuki i kultury, artystów doświadczonych z debiutantami.
Kalina Michocka – działaczka w lokalnym środowisku organizacji pozarządowych, koordynatorka Domu Sąsiedzkiego w Kaliszu, koordynatorka projektów oraz osoba odpowiedzialna za wdrażania modelu patronatu społecznego w Kaliszu.
kontakt: domsasiedzkikalisz@gmail.com
multiart.org.pl
Partnerzy: