Migawki to inkubator projektów fotograficznych gdzie kwestie techniczne były na dalszym planie, zaś z przodu była nauka myślenia fotograficznego.
Migawki to inkubator projektów fotograficznych. Do końca 2015 roku pracowaliśmy z grupą 15 młodych twórców metodą „od pomysłu do realizacji”. Pod okiem tutorów z Towarzystwa „ę” oraz doświadczonych kuratorów i fotografów, rozwiniemy kilkanaście autorskich projektów fotograficznych, których premiera odbędzie się jesienią podczas festiwalu projektów fotograficznych.
Dużą rolę przywiązywaliśmy nie tylko do artystycznych walorów tworzonych projektów, ale również do planowania i rozwijania własnej kariery. Współczesny rynek sztuki wymaga, aby twórca „wziął sprawy w swoje ręce”. Chcieliśmy wykształcić ludzi niezależnych od instytucji i odpowiedzialnych za swój twórczy rozwój. Bliski jest nam nurt D.I.Y „Do It Yourself”, który zakłada posiadanie szerokich kompetencji potrzebnych przy tworzeniu projektów.
W Migawkach kwestie techniczne odeszły na dalszy plan. Nie uczyliśmy obsługi aparatu. Uczyliśmy myśleć fotograficznie. Społeczny i dokumentalny wymiar naszych zajęć sprawia, że skupialiśmy się na próbie zinterpretowania rzeczywistości w swój własny, autorski sposób. Nie tworzyliśmy tylko „ładnych obrazków” i „grzecznych pocztówek” – próbujemy zdjęciami opowiadać historie, podejmować tematy trudne, zadawać pytania, odwiedzać miejsca mniej popularne, spoglądać z dystansem na siebie, swoje otoczenie, swoje miasto.
Dużo rozmawiamy. Inspirujemy się wzajemnie i wzbogacamy wrażliwość. Sprzeczamy się o rolę fotografii, o jej miejsce w świecie mediów i życiu codziennym. Analizujemy nowe zjawiska w fotografii dokumentalnej i reportażowej, przyglądamy się konkursom fotografii i festiwalom, staramy się krytycznie patrzeć na zdjęcia, których strumień codziennie do nas dociera. Stąd nasze przekonanie o nietypowym charakterze „Migawek”. Nie chcemy iść z w stronę „szkoły fotografii”, kursów czy klasycznych warsztatów.
DLA KOGO?
Migawki powstały z myślą o młodych osobach (18+) posługujących się fotografią: profesjonalnych fotografach i amatorach, osobach pracujących z użyciem fotografii archiwalnych, prowadzących twórczy namysł nad współczesną rolą fotografii, używających fotografii jako narzędzia sztuki w pracy w lokalną społecznością.
Szukaliśmy ludzi o szczególnej społecznej wrażliwości, którzy fotografię traktują nie jako cel sam w sobie, ale jako medium do opowiedzenia o ważnych tematach.