Rejestracja
obecnie trwa nabór do edycji ogólnopolskiejStrona kursu
-Prowadzący
Marta Białek-GraczykDo 2050 roku Polska osiągnie jeden z najwyższych współczynników starości w Europie. Coraz więcej instytucji kultury zdaje sobie sprawę, że to właśnie osoby starsze będą (a może już są) jedną z największych grup odbiorców ich działań. Czy kultura jest gotowa na srebrną rewolucję?
O KURSIE
Kurs „Projektowanie starości” obejmuje następujące zagadnienia:
– rozumienie starości (w tym procesów starzenia i kulturowego postrzegania osób starszych),
– poznanie podstawowych zagadnień związane z psychologią starzenia się,
– poznanie metod pracy z osobami o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych,
– budowanie relacji z osobami starszymi także na zewnątrz instytucji.
Szukając rozwiązań często zapominamy, że grupa seniorów jest bardzo zróżnicowana. Są 60-, 70-, 80- i 90-latkowie. Są seniorzy sprawni i wymagający wsparcia. Są kobiety i mężczyźni. W czasie kursu przybliżamy potrzeby każdej z tych grup.
Gwarantujemy możliwość spotkania niesztampowych, odważnych realizatorów projektów społecznych i społeczno-kulturalnych angażujących osoby starsze.
CELE KURSU
Rozumienie globalnych procesów starzenia się i ich glokalne interpretacje
– Rozróżnianie stereotypów od realiów starzenia się
– Wprowadzenie do problemu demencji – analiza przypadków.
– (Re/de-)konstruowanie zadań życiowych w kontekście faz starzenia się
– Rozpoznanie wagi miejsca dla starzenia się i uczestnictwa w kulturze – analiza przypadków.
– Modelowanie możliwych działań dla osób starszych w kulturze i porównywanie, ocenianie możliwości zastosowania podobnych rozwiązań we własnej instytucji
– Formułowanie kierunków rozwiązań dla instytucji z uwzględnieniem nazwanych potrzeb, doświadczeń i oczekiwań osób starszych
UCZESTNICY
– pracownicy warszawskich instytucji kultury, którzy tworzą usługi dla odbiorców i planują rozwijać sprawdzone rozwiązania skierowane do seniorów.
– liderzy instytucji kultury, którzy odpowiadają z strategię rozwoju placówek w Warszawie.
– twórcy kultury, animatorzy działający w Warszawie, którzy chcą lepiej poznać specyfikę zróżnicowanych grup starszych mieszkańców.
– osoby, które mają wpływ na kształt kultury w Warszawie, które chcą poszerzyć pole działań o współpracę z osobami starszymi.
NASI EKSPERCI LINK
NABÓR: nabór do warszawskich edycji zkończył się, obecnie trwa rekrutacja do edycji ogólnopolskiej
Kurs jest bezpłatny i skierowany jedynie do pracowników instytucji kultury w Warszawie.
Kurs „Projektowanie starości” jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i współfinansowany przez m. st. Warszawa oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji”.
KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury Pracujesz w warszawskiej instytucji kultury lub organizacji społecznej działającej w obszarze kultury? Chcesz podnieść swoją wiedzę i kompetencje w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w zespole oraz w pracy z odbiorcami i odbiorczyniami działań? Zapisz się na bezpłatny kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr … Czytaj dalej „KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury [2. edycja]”
Pracujesz w warszawskiej instytucji kultury lub organizacji społecznej działającej w obszarze kultury? Chcesz podnieść wiedzę i kompetencje w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w zespołach oraz w pracy z odbiorcami i odbiorczyniami działań? Zapisz się na kurs o zdrowiu psychicznym dla kadr kultury z Warszawy – Kioski Troski. Co czwarta osoba w Polsce doświadcza kryzysu … Czytaj dalej „KIOSKI TROSKI – kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury”
Pracujesz w sektorze kultury? Działasz lub planujesz realizację działań, w których odbiorcami będą osoby starsze? Wiesz, że praca z osobami starszymi to przyszłość i chcesz się do niej lepiej przygotować? Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza do udziału w bezpłatnym kursie stacjonarnym „Projektowanie starości”, podczas którego: zrozumiesz starość (w tym lepiej poznasz procesy starzenia … Czytaj dalej „Projektowanie starości – ogólnopolska edycja offline”
TERMIN EDYCJI ONLINE 30/09/2022 – 6/11/2022 NABÓR Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku, 27 września 2022. do godz. 23:59. PROGRAM Inauguracja – 30 września (piątek): 17.30-19.00 Spotkanie z prowadzącymi – szczegóły organizacyjne (spotkanie grupy na Zoom) Moduł 1 – Psychologia starzenia się i starości 3/10 – 9/10 4 października (wtorek): 17.30-18.30 (spotkanie … Czytaj dalej „Projektowanie starości – edycja ogólnopolska online”
Kurs “Seniorzy w sieci” realizowany jako część programu “Counter Disinformation among Vulnerable Populations in Central Europe” realizowanego w 4 krajach: Polska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), Czechy (Transitions), Słowacja (Memo98), Węgry (Center of Independent Journalism). Polskim partnerem projektu było Stowarzyszenie Demagog. Kurs ma charakter edukacyjny i dotyczy kompetencji medialnych seniorów. Składa się z 3 modułów prowadzonych … Czytaj dalej „Seniorzy w sieci”
Do 2050 roku Polska osiągnie jeden z najwyższych współczynników starości w Europie. Coraz więcej instytucji kultury zdaje sobie sprawę, że to właśnie osoby starsze będą (a może już są) jedną z największych grup odbiorców ich działań. Czy kultura jest gotowa na srebrną rewolucję? O KURSIE Kurs „Projektowanie starości” obejmuje następujące zagadnienia: – … Czytaj dalej „Projektowanie starości – edycja warszawska”
Międzypokoleniowy bezpłatny kurs online dla osób zainteresowanych tematyką międzypokoleniowości i chcących działać na rzecz innych, w szczególności skierowany do animatorów kultury, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, pracowników bibliotek i domów kultury, społeczników. Nabór do 8 edycji kursu trwa. ZGŁOŚ SIĘ! Jak to działa? Startujemy 24 lutego! Kurs trwa 6 tygodni, a wszystkie treści znajdziesz na … Czytaj dalej „Archipelag Pokoleń”