TOŻSAMOŚĆI ODZYSKANE akcja terenowa

Projekt zakończony

strona projektu

zespół

czas trwania

obszary działań

historia, 

koordynator/ka

materiały edukacyjne

Program „Tożsamości odzyskane” powstał z myślą o tych działaniach w Polsce, które podejmują się pracy wokół historii i pamięci na ziemiach objętych powojennymi przesiedleniami.

Program „Tożsamości odzyskane” powstał z myślą o tych działaniach w Polsce, które podejmują się pracy wokół historii i pamięci na ziemiach objętych powojennymi przesiedleniami (głównie – w zachodniej i północnej Polsce). Tereny, o których mowa, znalazły się w granicach Polski po II wojnie światowej. Propaganda PRL-u określała je mianem „Ziem Odzyskanych”. Obecni mieszkańcy tych terenów to potomkowie przesiedleńców ze Wschodu, przybyli tu m.in. w ramach Akcji Wisła. Pamięć tych ziem nie jest pamięcią zakorzenioną – w większości domów nie mieszkało więcej niż trzy-cztery pokolenia mieszkańców, brakuje pamięci o dawnych sąsiadach a ślady dawnych mieszkańców: Niemców, ale także np. Żydów, nie brakuje przy tym przestrzeni tabu.

Dziś na omawianych terenach działa już sporo prężnych, doświadczonych organizacji, jednak dotyczy to najczęściej większych miejscowości. Pamięć małych wsi i miasteczek pozostaje często nieopracowana i nieporuszona – zupełnie inaczej, niż dzieje się to np. w przypadku dawnych sztetli na wschodzie Polski, których historia i dawni mieszkańcy stają się punktem wyjścia do wielu twórczych działań edukacyjnych i artystycznych.

Program realizowany był przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

POWIĄZANE

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content