Jesteśmy wdzięczni za to, że w 2021 roku mogliśmy kontynuować nasze długoletnie projekty, modyfikować istniejące pomysły i realizować nowe przedsięwzięcia. W tym roku, pełnym wyzwań, przydała nam się odporność i elastyczność wyćwiczona w 2020. Lawirując pomiędzy offline a on-line zapraszaliśmy do naszych działań młodych, seniorów, innowatorów społecznych, pracowników sektora kultury. Badaliśmy ważne zjawiska społeczne i skuteczność naszych programów.
INKUBOWALIŚMY NOWE ROZWIĄZANIA: Przyciągnęliśmy ponad 160 nowych pomysłów na działania poprawiające jakość życia osób starszych, a 27 nowatorskich działań rozpoczęło testowanie w projekcie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”. W 2021 kontynuowaliśmy pracę z 18 seniorkami i seniorami oraz parami międzypokoleniowymi i rozpoczęliśmy działania z 22 nowymi pomysłodawcami w ramach „Seniorów w akcji”. Ponad 2500 osób wzięło udział w działaniach prowadzonych przez liderki i liderów-seniorów.
ŁĄCZYLIŚMY KULTURY I GENERACJE: W projektach “Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” i “Polska dla początkujących i zaawansowanych” razem z Fundacją Polskie Forum Migracyjne Połączyliśmy środowisko seniorów i osób z doświadczeniem migracji. Osoby 60+ między prowadzą konwersacje językowe w parach z migrantkami i migrantkami pochodzącymi z Ukrainy, Białorusi, Afganistanu, Turcji i Uzbekistanu 18 tandemów spotyka się online co tydzień i rozmawia po polsku.
PODNOSILIŚMY WIEDZĘ SENIORÓW I GRUP MIĘDZYPOKOLENIOWYCH: ponad 400 osób wzięło udział w naszych kursach on-line. 170 seniorów z całej Polski wzięło udział w kursie on-line „Seniorzy w Sieci”, podczas którego poznali specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci,, dowiedzieli się jak przeprowadzić weryfikację prawdziwości informacji, sprawdzili co to jest bańka informacyjna. 190 osób wzięło udział w kursie „Archipelag Pokoleń”. Kontynuowaliśmy współpracę z 12 UTW w ramach „UTW dla społeczności”, a na jesieni zaprosiliśmy kolejne 9 UTW do podnoszenia swoich umiejętności.
WSPIERALIŚMY ROZWÓJ KADR KULTURY: ponad 40 pracowników warszawskich instytucji kultury i organizacji wzięło udział w kursie podnoszącym ich wiedzę oraz umiejętności w zakresie pracy z osobami starszymi.
BADALIŚMY WAŻNE ZJAWISKA SPOŁECZNE: zbadaliśmy sytuację UTW w pandemii i zainicjowaliśmy dyskusje wokół kondycji tego środowiska, w których udział wzięło ponad 100 przedstawicieli i przedstawicielek UTW z całej Polski.
ROZWIJALIŚMY I WSPIERALIŚMY NASZ ZESPÓŁ: W trudnym czasie pandemii dzięki środkom Funduszu Pomocowego mogliśmy zapewnić indywidualne wsparcie psychologiczne wszystkim chętnym z naszego zespołu. Poznawaliśmy swoje talenty i wspieraliśmy rozwój umiejętności tutorskich wśród naszych pracowników i współpracowników. Jesienią rozpoczęliśmy ewaluację naszego flagowego programu „Seniorzy w akcji”.
DYSKUTOWALIŚMY … o działaniach międzypokoleniowych w Warszawie na festiwalu Doc Against Gravity, w Kaliszu, Wałbrzychu, na forum dotyczącym edukacji dorosłych, w Radiu TOK FM, Nowy Świat, Radiu dla Ciebie i wielu innych miejscach.
To wszystko nie byłoby możliwe bez naszych partnerów:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
PCG Polska
Polskie Forum Migracyjne
Stowarzyszenie Demagog
Transitions (Czechy)
Fundacja Batorego
Millenium Docs Against Gravity.
Dziękujemy za wspólne działania.