“NOWE RELACJE” – konferencja o praktycznych pomysłach na budowanie relacji z cudzoziemcami w lokalnych społecznościach

10 maja 2022

Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego? Jak łączyć potrzeby i potencjały osób z doświadczeniem uchodźczym z lokalną społecznością? Jakie są możliwości związane z przybyciem nowych mieszkańców z Ukrainy? 24 maja w Campusie Warsaw odbędzie się konferencja o formach budowania relacji z cudzoziemcami, w tym łączących seniorów i osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim. To wydarzenie zrzeszające organizacje pozarządowe, edukatorów i społeczników. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Polskie Forum Migracyjne i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”.

Według szacunków rządu około 1,6 mln osób z 3 mln, które dotarły do Polski z Ukrainy, będą chciały pozostać w naszym kraju na dłużej. Najbardziej dostępną dla każdego i zarazem bardzo potrzebną formą wsparcia migrantów, jest rozmowa. Dlatego punktem wyjścia konferencji “Nowe relacje” będzie podzielnie się doświadczeniem konwersacji językowych angażujących seniorów. Kolejnym ważnym wątkiem omawianym na wydarzeniu będą też możliwości związane z przybyciem nowych mieszkańców Polski z Ukrainy. Pokazane zostaną dobre praktyki działań międzypokoleniowych i międzykulturowych. Uczestnicy porozmawiają również o migrantkach i migrantach z innych stron świata. Podstawą wystąpień i warsztatów zaproszonych gości będą doświadczenia organizatorów związane z realizacją projektu “Polska dla początkujących i zaawansowanych”, w którym seniorzy-wolontariusze prowadzili konwersacje z języka polskiego z osobami z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim.


Projekt w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę” pisałyśmy w innej rzeczywistości, nie spodziewałyśmy się, że podsumowanie i zakończenie tego projektu będzie tak aktualne i ważne. Chciałybyśmy podzielić się doświadczeniami z innymi społecznościami, szczególnie, że od 24 lutego cała polska bez względu na wiek, przekonania, pochodzenie – pokazuje mobilizację i projektuje działania dla społeczności uchodźców i uchodźczyń.
– mówi Aleksandra Kochanowska, Koordynatorka projektu, Fundacja Polskie Forum Migracyjne

To będzie ważny dzień dla Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” i Polskiego Forum Migracyjnego. Kiedy zaczęliśmy naszą przygodę z działaniami seniorsko-migranckim świat wyglądał inaczej. Dziś wiemy, że udało nam się wypracować pewien pomysł na działania łączące seniorów i osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim, który może się sprawdzić gdzie indziej – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.

W programie konferencji wystąpienia przedstawicielek Fundacji Polskie Forum Migracyjne i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, targowisko wiedzy na tematy angażowania się w sprawy uchodźcze oraz warsztaty (stacjonarne i online) w mniejszych grupach. Na konferencji “Nowe relacje” omówione będą następujące zagadnienia:

  • model konwersacji seniorsko-migranckich
  • migranci jako wolontariusze
  • zaangażowanie społeczne uchodźców z Ukrainy
  • potencjał seniorów w działaniach z uchodźcami i migrantami
  • podstawy nauczania języka polskiego przez nieprofesjonalistów
  • różne formy wolontariatu na rzecz migrantów
  • sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i migrantów spoza Ukrainy
  • dbanie o siebie samych, gdy pomaga się inny

Warsztaty stacjonarne w mniejszych grupach dotyczyć będą następujących tematów: Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego? Jak nawiązywać współpracę międzykulturową z uchodźcami? Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego? Podczas warsztatu online uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób organizować konwersacje z języka polskiego dla migrantek i migrantów.

Liczba osób uczestniczących w konferencji jest ograniczona. Zapisy na wydarzenie stacjonarne i online (w tym na warsztaty) przyjmowane są do 17 maja. Rejestracja przez link: https://www.webankieta.pl/ankieta/743282/konferencja-nowe-relacje.html

Organizatorzy: Fundacja Polskie Forum Migracyjne i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”

Wydarzenie jest realizowane z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content