Projektowanie starości – podsumowanie edycji warszawskich

8 września 2022

Realizację projektu „Projektowanie starości” rozpoczęliśmy od szkolenia warszawskich kadr kultury ze środków Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach 6 warszawskich edycji przeszkoliliśmy aż 130 pracowników i pracowniczek kadr kultury z ok. 100 najważniejszych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych i niezależnych animatorów i animatorek. Przeprowadziliśmy 150 godzin kursu, w tym 4 edycje na żywo oraz 2 edycje online.

Z przeprowadzonych ankiet wiemy, że 92% uczestników  zdobyło nową wiedzę dotyczącą osób starszych, a 90% uczestników oceniło, że jest lepiej przygotowanych do prowadzenia działań/budowania oferty dla osób starszych w swojej instytucji/organizacji. W kursie sprawnie połączyliśmy teorię z platformą wymiany doświadczeń poprzez możliwość bezpośredniego spotkania z seniorami-odbiorcami. Oto jedna z opinii uczestniczek:

Dzięki kursowi zrozumiałam, że podejście do edukacji dorosłych i edukacji osób starszych wymaga gruntownego przebudowania. I dzięki kursowi mam motywację i chęć, by zacząć tę zmianę w mojej instytucji.

ocena kursu w ankiecie

Mamy mocne przekonanie, że udało nam się przekazać warszawskim kadrom kultury nie tylko dużą dawkę wiedzy, ale możliwości budowania sieci współpracy. Już dziś uczestnicy kursu wspólnie działają i wymieniają się pomysłami.

Podczas realizacji kursu spotkaliśmy się z różnymi stereotypami, obawami, sądami na temat osób starszych. Działały one blokująco na edukatorów, kazały im powtarzać znane schematy, działać sztampowo. Wielu uczestników kursów spojrzało na zagadnienia osób starszych z nowej perspektywy i zrozumiało, że nie ma kogoś takiego jak “typowy senior”. Uczestniczki i uczestnicy zrozumieli, że praca z tą grupą wymaga uważności i odpowiednich kompetencji, ale daje też bardzo dużą satysfakcję.

Jesteśmy przekonani, że jeśli nawet 1/3 jego uczestników kursu wdroży lub będzie kontynuować wdrażanie jakościowch działań na rzecz osób starszych to czeka nas ogromna zmiana jakości w tym obszarze. Niektóre z efektów możemy już obserwować m.in w ramach działań prowadzonych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (m.in działalność Klubu Seniorów Nowoczesnych), Teatr Nowy (prace nad innowacyjnym międzypokoleniowym projektem, włączającym m.in osoby starsze z okolic Teatru), Pałacyk Konopackiego (tworzenie oferty wspólnie ze zróżnicowanymi grupami seniorów), które odważniej i z większym zaangażowaniem rozpoczęły swoją pogłębioną pracę z tą grupą.

Z racji na bardzo duże zainteresowanie edycjami warszawskimi, w tym roku uruchamiamy edycję ogólnopolską (na żywo i w trybie online). Jest to edycja wyjątkowa, ponieważ powstaje z okazji 15-lecia programu „Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji”, ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Więcej o programie tej edycji oraz naborze TUTAJ

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content