20. urodziny „ę” były nie tylko okazją do świętowania, ale również sprzyjały refleksji. W 2022 roku po raz kolejny staraliśmy się kontynuować to, w czym jesteśmy najlepsi, ale też odpowiadaliśmy na nowe społeczne wyzwania. Do naszych działań zapraszaliśmy młodych, seniorów, innowatorów społecznych, pracowników sektora kultury oraz nowych mieszkańców – uchodźców z Ukrainy. Ponad 5000 osób wzięło udział bezpośrednio w naszych działaniach na żywo, a 600 w kursach i programach online.
Aż 570 osób wzięło udział w testowaniu 57 nowatorskich działań w projekcie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”. W 2022 roku kontynuowaliśmy pracę z 22 seniorkami i seniorami oraz parami międzypokoleniowymi i rozpoczęliśmy działania z 20 nowymi pomysłodawcami w ramach „Seniorów w akcji”. Ponad 2900 osób wzięło udział w działaniach prowadzonych przez liderki i liderów-seniorów. Mogliśmy spotkać się na żywo i poczuć się społecznością.
W projektach “Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” i “Polska dla początkujących i zaawansowanych” razem z Fundacją Polskie Forum Migracyjne połączyliśmy środowisko seniorów i osób z doświadczeniem migracji. Osoby 60+ prowadzą konwersacje językowe w parach z migrantkami i migrantkami pochodzącymi z Ukrainy, Białorusi, Afganistanu, Turcji i Uzbekistanu. 18 tandemów spotyka się online co tydzień i rozmawia po polsku. Nasze działania podsumowaliśmy podczas konferencji „Nowe relacje” a także w publikacji zbierającej nasze doświadczenia. W 2023 rok wkraczamy z programem „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej”, dzięki któremu będziemy mogli wspierać 10 miejsc w Polsce w realizacji modelu konwersacji seniorzy-uchodźcy na swoim terenie.
Ponad 400 osób uczestniczyło w naszych kursach online. 170 seniorów z całej Polski wzięło udział w kursie „Seniorzy w Sieci”, podczas którego poznali specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, dowiedzieli się, jak przeprowadzić weryfikację prawdziwości informacji, sprawdzili, co to jest bańka informacyjna. 270 osób wzięło udział w kursie „Archipelag Pokoleń”. Kontynuowaliśmy współpracę z 8 UTW w ramach „UTW dla społeczności”, a jesienią zaprosiliśmy kolejne 10 UTW do podnoszenia swoich umiejętności.
Dzięki współpracy z nowym partnerem – HelpAge International rozpoczęliśmy bardzo ważny dla nas program „Nowe relacje” na rzecz wspierania i integracji osób starszych z Ukrainy. Dzięki naszemu wsparciu swoje działania od Szczecina do Wałbrzycha rozpoczęło 10 wyjątkowych organizacji. Co najmniej 280 osób zostało zaangażowanych w działania.
Ponad 41 pracowników warszawskich instytucji kultury i organizacji wzięło udział w kursie podnoszącym ich wiedzę oraz umiejętności w zakresie pracy z osobami starszymi. Ruszyliśmy też z kursem „Projektowanie starości” dla kadr kultury z całej Polski. Zainteresowanie kursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie w wersji online i offline kurs ukończyło 165 osób (ponad 600 chętnych).
Opublikowaliśmy badanie dotyczące przyszłości seniorów. Raport „Seniorki i seniorzy – teraz i za 15 lat”, który cieszy się dużym zainteresowaniem ekspertów i praktyków, zapraszając do dyskusji nad tym, jak zmieniają się starsi dorośli.
Po 14 latach przy ul. Mokotowskiej przenieśliśmy się do nowego przestronnego biura przy Hożej 35, które jest naszym dobrym miejscem i cieszymy się, że możemy w nim pracować i gościć odbiorców naszych działań.
Świętowaliśmy 20 lat działalności Towarzystwa i myśleliśmy o tym, co dalej!
W 2023 wkraczamy pełni nadziei. Cieszymy się na kontynuację naszych działań i partnerstw, skalując dobre rozwiązania i testując nowe pomysły.
To wszystko mogliśmy realizować dzięki naszym partnerom:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, PCG Polska, Polskie Forum Migracyjne, Demagog, Transitions (Czechy), Fundacja Batorego, HelpAge International.
Dziękujemy za udział w naszych działaniach w 2022 roku i zapraszamy do wspólnych inicjatyw w 2023!