To był ważny rok

2 stycznia 2023

20. urodziny „ę” były nie tylko okazją do świętowania, ale również sprzyjały refleksji. W 2022 roku po raz kolejny staraliśmy się kontynuować to, w czym jesteśmy najlepsi, ale też odpowiadaliśmy na nowe społeczne wyzwania. Do naszych działań zapraszaliśmy młodych, seniorów, innowatorów społecznych, pracowników sektora kultury oraz nowych mieszkańców – uchodźców z Ukrainy. Ponad 5000 osób wzięło udział bezpośrednio w naszych działaniach na żywo, a 600 w kursach i programach online.

Inkubowaliśmy nowe rozwiązania

Aż 570 osób wzięło udział w testowaniu 57 nowatorskich działań w projekcie „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”. W 2022 roku kontynuowaliśmy pracę z 22 seniorkami i seniorami oraz parami międzypokoleniowymi i rozpoczęliśmy działania z 20 nowymi pomysłodawcami w ramach „Seniorów w akcji”. Ponad 2900 osób wzięło udział w działaniach prowadzonych przez liderki i liderów-seniorów. Mogliśmy spotkać się na żywo i poczuć się społecznością.

Łączyliśmy kultury i generacje

W projektach “Warszawa dla początkujących i zaawansowanych” i “Polska dla początkujących i zaawansowanych” razem z Fundacją Polskie Forum Migracyjne połączyliśmy środowisko seniorów i osób z doświadczeniem migracji. Osoby 60+ prowadzą konwersacje językowe w parach z migrantkami i migrantkami pochodzącymi z Ukrainy, Białorusi, Afganistanu, Turcji i Uzbekistanu. 18 tandemów spotyka się online co tydzień i rozmawia po polsku. Nasze działania podsumowaliśmy podczas konferencji „Nowe relacje” a także w publikacji zbierającej nasze doświadczenia. W 2023 rok wkraczamy z programem „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej”, dzięki któremu będziemy mogli wspierać 10 miejsc w Polsce w realizacji modelu konwersacji seniorzy-uchodźcy na swoim terenie.

Podnosiliśmy wiedzę seniorów i grup międzypokoleniowych

Ponad 400 osób uczestniczyło w naszych kursach online. 170 seniorów z całej Polski wzięło udział w kursie „Seniorzy w Sieci”, podczas którego poznali specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, dowiedzieli się, jak przeprowadzić weryfikację prawdziwości informacji, sprawdzili, co to jest bańka informacyjna. 270 osób wzięło udział w kursie „Archipelag Pokoleń”. Kontynuowaliśmy współpracę z 8 UTW w ramach „UTW dla społeczności”, a jesienią zaprosiliśmy kolejne 10 UTW do podnoszenia swoich umiejętności.

Wspieraliśmy działania na rzecz osób starszych z Ukrainy

Dzięki współpracy z nowym partnerem – HelpAge International rozpoczęliśmy bardzo ważny dla nas program „Nowe relacje” na rzecz wspierania i integracji osób starszych z Ukrainy. Dzięki naszemu wsparciu swoje działania od Szczecina do Wałbrzycha rozpoczęło 10 wyjątkowych organizacji. Co najmniej 280 osób zostało zaangażowanych w działania.

Wspieraliśmy rozwój kadr kultury

Ponad 41 pracowników warszawskich instytucji kultury i organizacji wzięło udział w kursie podnoszącym ich wiedzę oraz umiejętności w zakresie pracy z osobami starszymi. Ruszyliśmy też z kursem „Projektowanie starości” dla kadr kultury z całej Polski. Zainteresowanie kursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie w wersji online i offline kurs ukończyło 165 osób (ponad 600 chętnych).

Badaliśmy ważne zjawiska społeczne

Opublikowaliśmy badanie dotyczące przyszłości seniorów. Raport „Seniorki i seniorzy – teraz i za 15 lat”, który cieszy się dużym zainteresowaniem ekspertów i praktyków, zapraszając do dyskusji nad tym, jak zmieniają się starsi dorośli.

Urządzaliśmy nowe biuro

Po 14 latach przy ul. Mokotowskiej przenieśliśmy się do nowego przestronnego biura przy Hożej 35, które jest naszym dobrym miejscem i cieszymy się, że możemy w nim pracować i gościć odbiorców naszych działań.

Świętowaliśmy 20 lat

Świętowaliśmy 20 lat działalności Towarzystwa i myśleliśmy o tym, co dalej!

W 2023 wkraczamy pełni nadziei. Cieszymy się na kontynuację naszych działań i partnerstw, skalując dobre rozwiązania i testując nowe pomysły.

To wszystko mogliśmy realizować dzięki naszym partnerom:

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, PCG Polska, Polskie Forum Migracyjne, Demagog, Transitions (Czechy), Fundacja Batorego, HelpAge International.

Dziękujemy za udział w naszych działaniach w 2022 roku i zapraszamy do wspólnych inicjatyw w 2023!

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content