“Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!” Ruszyła rekrutacja do projektu

10 stycznia 2023

Ruszyła rekrutacja do projektu “Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!”. Zapraszamy organizacje i instytucje zainteresowane wprowadzeniem do swoich działań konwersacji osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej.

„Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” to projekt edukacyjny, którego celem jest wsparcie organizacji i instytucji samorządowych chcących łączyć wolontariuszki i wolontariuszy 60+ oraz uchodźczynie i uchodźców poprzez konwersacje w języku polskim.

Część z uchodźczyń i uchodźców pozostanie w Polsce dłużej i buduje tu swoje życie – pracują lub szukają pracy, korzystają z edukacji, ze służby zdrowia, z kultury. Ważne jest stworzenie warunków, by mogli czuć się u nas możliwie najlepiej i bezpiecznie.

Ułatwieniem tego procesu jest tworzenie relacji z Polkami i Polakami w lokalnych społecznościach – także poprzez naukę języka polskiego.

Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki języka osób dorosłych są konwersacje 1 na 1. W latach 2019-2022 Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” wspólnie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne sprawdziło w praktyce pomysł konwersacji seniorów i uchodźców/migrantów, który sprawdził się świetnie.

Szukamy 10 lokalnych organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych z całej Polski (z wyłączeniem Warszawy), które chciałyby takie konwersacje seniorsko-uchodźcze zorganizować u siebie. Z naszą pomocą krok po kroku zrealizujecie ten pomysł na swoim terenie.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

DLA KOGO?

Dla organizacji/instytucji z całej Polski (z wyjątkiem warszawskich), które:

 • skupiają osoby 60+ lub chcą włączyć je do swoich działań

lub

 • działają bądź chcą działać na rzecz uchodźczyń uchodźców

oraz

 • łączą lub chcą połączyć obie te grupy: seniorów i uchodźców we wspólnym działaniu – konwersacjach językowych.

CO OFERUJEMY?

 • dwudniowe szkolenie stacjonarne dla organizacji, które zdecydują się prowadzić konwersacje na swoim terenie (wprowadzenie do sytuacji osób z doświadczeniem przymusowej migracji, realizacja modelu konwersacji i przygotowanie, budowanie partnerstw, planowanie finansowania, jak rekrutować seniorów i uchodźców)
 • wsparcie finansowe na etapie rekrutacji seniorów-wolontariuszy i uchodźców (sfinansowanie pracy związanej z rekrutacją – 3000 zł na organizację)
 • wsparcie finansowe na etapie spotkań konwersacyjnych (zakup produktów/rzeczy potrzebnych na spotkania konwersacyjne – 1000 zł na organizację)
 • narzędzia i materiały potrzebne do rekrutacji oraz realizacji projektu (np. deklaracje uczestnictwa, ankiety służące dobieraniu par, zestaw gotowych materiałów promocyjnych)
 • szkolenia online dla seniorów-wolontariuszy z Waszych organizacji zainteresowanych prowadzeniem konwersacji (warsztaty o tematyce międzykulturowej i warsztaty o językowe o uczeniu i uczeniu się języka polskiego osób dorosłych)
 • wsparcie tutorki/tutora, który pomoże w realizacji projektu, odpowie na pytania i wątpliwości
 • otwarte superwizje dla seniorów-wolontariuszy, na których będą mogli w grupie omówić kwestie pojawiające się podczas prowadzonych konwersacji
 • bieżące wsparcie koordynatorki projektu
 • spotkanie podsumowujące na zakończenie projektu.

Jeśli chcesz zgłosić się do projektu, wypełnij FORMULARZ. Zgłoszenia przyjmujemy od 9.01.2023 do 31.01.2023.

REGULAMIN dostępny na stronie www.polskapodajdalej.org.

Skorzystaj z naszych pomysłów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

NIP: 529-16-47-110
REGON: 017475000
KRS: 0000084092

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content