- Mapowanie i pierwsze rozmowy
Rozpocznijcie od zmapowania organizacji i instytucji w mieście (okolicy), które mogą okazać się przydatne w trakcie innowacji. Najlepiej już od samego początku nawiązać kontakt ze zmapowanymi podmiotami i zacząć przeprowadzać wywiady. Równolegle dotrzyjcie do opiekunów bardziej bezpośrednio: chodząc po mieście, przeprowadzając sondy uliczne, pukając do drzwi. Starajcie się nawiązać relacje i przeprowadzać stopniowo coraz to bardziej pogłębione wywiady na temat ich sytuacji życiowej. Rozpoczynacie w ten sposób proces słuchania, podczas którego organizatorzy prowadzą indywidualne wywiady z mieszkańcami danego obszaru, dzięki czemu tworzą jego diagnozę i wyszukują potencjalnych liderów, którzy w przyszłości będą działać na rzecz swojej społeczności. Ze względu na obszerność tematu stworzyliśmy scenariusz prowadzenia konsultacji opisujący, jak rzetelnie przeprowadzać proces słuchania.
- Organizacja pierwszych spotkań dla opiekunów
Spotkania powinny mieć element edukacyjny (może być to np. spotkanie z ekspertami), zachęci to opiekunów do przyjścia, da im wymierne korzyści ze współpracy, ale też pozwoli na dalsze diagnozowanie i nawiązywanie trwalszych relacji. Weźcie pod uwagę, że osoby, które zapraszacie na spotkanie, mogą mieć problem z pozostawieniem swoich podopiecznych w domu. Dowiedzcie się, czy jest potrzeba zorganizowania opieki na czas spotkania. Więcej szczegółów dotyczących spotkań znajdziecie w Dobrych Praktykach.
W momencie kiedy uznacie, że zebraliście wystarczający materiał i możecie zakończyć proces słuchania, przejdźcie do analizy i wyciągania wniosków. Pomocne będzie ukazanie wyników w szerszej, np. lokalnej perspektywie oraz zestawienie ich z badaniami naukowymi.
- Tworzenie i prezentacja raportu
Zebrane wnioski skonsultujcie z opiekunami. Taka diagnoza stanowi bardzo dobrą bazę do stworzenia raportu, który jako fizycznie istniejący dokument jest namacalnym efektem pracy i narzędziem do rozmów z lokalnymi liderami, mogącymi mieć realny wpływ na zmianę warunków życiowych opiekunów. Zobaczcie jak może wyglądać taki dokument na podstawie naszego przykładu. Razem z opiekunami zaproście na otwarte spotkanie przedstawicieli lokalnych władz. Zaprezentujcie raport, oddając głos opiekunom, aby przedstawili swoje postulaty.
- Wybór strategii i działanie
Kiedy postulaty opiekunów są znane, można przejść do wyboru jednej kwestii, którą opiekunowie zdecydują się zająć. Przekażcie im wiedzę na temat narzędzi partycypacji. Pomóżcie im w dobraniu strategii. Wspierajcie opiekunów w działaniach na rzecz rozwiązania wybranego problemu.
W przypadku osiągnięcia sukcesu grupa wraca do etapu drugiego i wybiera nowy cel do realizacji. W razie potrzeby elastycznie reagujcie i wprowadzajcie zmiany. Nie zniechęcajcie się, jeśli zdarzą się problemy z organizacją spotkań. Pamiętajcie, że zarówno przeprowadzanie wywiadów, mapowanie miasta, jak i organizacja spotkań mogą mieć miejsce równolegle.
Więcej szczegółów znajdziecie w Dobrych Praktykach.
Etap ten przebiega równolegle do pozostałych działań i jest najtrudniejszy. Jego celem jest budowa silnej i trwałej grupy opiekunów, zdolnej do zajmowania się problemami społeczności.
Grupa gotowa do skutecznej walki o swoje prawa i realizację swoich potrzeb musi być zbudowana na relacjach i zaufaniu. Wtedy w naturalny sposób wyłoni spośród siebie lidera.
Na to, by grupa stała się wystarczająco samodzielna i mogła pracować bez organizatora, potrzeba od roku do trzech lat.