W ramach zeszłorocznej edycji projektu Polska.doc powstały 24 projekty filmowo-fotograficzno-mutlimedialne. Przez cały rok grupa młodych twórców ciężko pracowała, by je sfinalizować. Dziś z dumą je prezentujemy!
fot. Artur Gutowski
Z grupą uczestników programu Polska.doc spotkaliśmy się po raz pierwszy w kwietniu. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 34 młodych twórców audiowizualnych typu D.I.Y. (filmowców, fotografów, artystów multimedialnych). Podczas czterech wspólnych sesji warsztatowych ćwiczyliśmy z Teatrem Improwizowanym Klancyk uwalnianie swojej kreatywności i współpracę w grupie. Z Andrzejem Kołodyńskim i Joanną Kinowską dyskutowaliśmy o tym, co kształtuje naszą wrażliwość wizualną. Z Adamem Mazurem, Kobasem Laksą i producentkami z Lava Films eksperymentowaliśmy wokół autoprezentacji i przygotowywaliśmy się do pitchingu naszych projektów. Omawialiśmy pomysły uczestników pod czułym okiem Piotra Stasika, Karola Radziszewskiego i Wojciecha Wilczyka. Ćwiczyliśmy warsztat operatorski z Wojciechem Staroniem, robiliśmy street foto z Michałem Łuczakiem, eksperymentowaliśmy z mappingiem i remiksowaliśmy video z Karolem Rakowskim.
fot. Denis Dziuba
Podczas drugiej sesji odwiedzili nas partnerzy z międzynarodowego ruchu Doc Next Network. Przedstawiciele kolektywu Zemos 98 przeprowadzili inspirujący wykład o remiksie kultury. Byliśmy obecni na Planete + Doc Film Festival, w ramach którego odbyły się projekcie filmów zrealizowanych podczas pierwszej edycji Polski.doc. Wzięliśmy udział w “10 minutach inteligentnej rozmowy”, mieliśmy szansę poznać z Anną Bedyńską (fotografka), Julią Staniszewską (artystka multimedialna, fotografka), Moniką Redzisz (Zorka Project), Mikołajem Grynbergiem (fotograf), Agnieszką Kozak (coach, publicystka) Karolem Radziszewskim (artysta multimedialny), Piotrem Stasikiem (reżyser, animator kultury) i przedstawicielami sieci Doc Next Network. Spotkanie poprowadziła dla nas Magdalena Juszczyk (dziennikarka). Spotkaliśmy się także z Jolantą Dylewską, która dzieliła się z nami doświadczeniami ze współpracy operatora z reżyserem oraz technikami opowiadania obrazem. W Cafe Kulturalna (klubie festiwalowym Planete + Doc) zaprezentowaliśmy wyniki naszego warsztatu multimedialnego prowadzonego przez Karola Rakowskiego w formule instalacji multimedialnej o nazwie Video GaGa.
W maju zaznaczyliśmy swoją obecność także podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zrealizowaliśmy tam autorski cykl warsztatów i wystaw pod wspólnym hasłem „Album Rozdzinny”.
Polska.doc from towarzystwo inicjatyw twórczych on Vimeo.
Przez cały okres trwania programu byliśmy w stałym kontakcie z uczestnikami. Omawialiśmy ich autorskie projekty. Opiekunowie grup i coachowie projektów Zuza Sikorska, Jakub Piątek i Krzysztof Pacholak wsparci przez doświadczone producentki z Lava Films i Agnieszkę Salamończyk czuwali nad realizacją krótkich form dokumentalnych (filmów, projektów multimedialnych, cykli fotografii).
Dbaliśmy, żeby spotykać naszych młodych twórców z profesjonalistami, żeby konsultować ich pomysły, tłumaczyć dlaczego warto publikować na otwartych licencjach i jak można wykorzystać narzędzia filmu i fotografii w pracy animacyjnej.
W okresie letnim (czerwiec- sierpień) zorganizowaliśmy 6 tygodniowych warsztatów multimedialnych dla ponad 100 dzieci i młodzieży ze Stalowej Woli, Białowieży, Ochli, Żywca, Srebrnej Góry i Podlasia. Warsztaty prowadzili doświadczeni trenerzy z sieci Latających Animatorów Kultury wsparci przez uczestników Polska.doc.
Na jesieni wysłaliśmy trójkę naszych młodych twórców na festiwale filmowe do Sheffield i Amsterdamu.
W ramach programu powstały 23 krótkie, autorskie formy dokumentalne dostępne na naszym kanale vimeo oraz stronie programu.
ZACHĘCAMY DO OGLĄDANIA ZREALIZOWANYCH PROJEKTÓW>>>
Dziękujemy naszym sponsorom, partnerom, współpracownikom i uczestnikom za wsparcie realizacji II edycji programu!